5. İSTANBUL FRINGE FESTİVALİ

İstanbul Fringe Festival 5 Yaşında!

16-23 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde; Türkiye’den ve Dünya’dan tiyatro, dans, performans disiplinlerinde üretilen yenilikçi ve alternatif işler Alan Kadıköy’ün ev sahipliğinde seyirciyle buluşacak!

16 Eylül 2023 Cumartesi / Performans

Saat: 20:30

Süre: 80 dk.
Yaş Sınırı: –

Bilet Fiyatları: Tam: 250 TL   İndirimli: 150 TL         Gençler Ayakta: 30 TL

İSTANBUL FRINGE FESTİVALİ / A NIGHT WITH THICK & TIGHT – THICK & TIGHT THEATRE / BİRLEŞİK KRALLIK

Thick&Tight, ünlü ve kötü şöhretli kişilerin son bir dans için hayata döndürülen üç portresini sunuyor. Bu eserlerin hepsi İngiltere’nin en ünlü üç sanatçısı için koreografisi yapılmış sololardan oluşuyor.

ConnorScott sahnede SexPistols’ın basçısı ve punkçıSidVicious’u, Harry Alexander Pop Art fantezisinde Amerikan kültür ikonunun cesaretini, tuhaflığını ve zekâsını gösteren Andy Warhol’u ve Edd Arnold da güzel, radikal ve karmaşık Weimar/Hollywood efsanesini tasvir eden gürültülü ve atılgan punk solosunda MarleneDietrich’i canlandırıyor.

Rafine ve virtüöz dans tekniği ile buluşan dudak senkronizasyonu ve kabare sayesinde eğlenceli ve enerji dolu bir gösteri ortaya çıkıyor.

Thick&Tight, 2012 yılında Daniel Hay-Gordon ve Eleanor Perry tarafından kurulmuş queer bir dans tiyatrosu topluluğudur. Gösterilerini Londra Uluslararası Mim Festivali kapsamında Sadler’sWells ve Barbican, Lowry, Southbank, Royal Opera House, Aldeburgh Müzik Festivali, Tate, Kings Place ve Wilton’s Music Hall gibi çeşitli mekânlarda ve queer gece hayatı mekânlarında sunuyorlar.

 

 THE PRINCESS & THE SHOWGIRL – THICK & TIGHT THEATRE / BİRLEŞİK KRALLIK

Marilyn Monroe ve Prenses Diana arasında hayali bir buluşma. Thick&Tight, onların hayatlarını içeriden ve dışarıdan, kişisel ve toplumsal hafızadan inceliyor. Eser, bu iki kadının hayatları arasındaki benzerlikleri, çocukluklarının hüznünü, büyük şöhreti, basın tarafından takip edilmeyi, çok kamusal aşk ilişkilerini ve gizemli çözülmemiş ölümleri dramatize ediyor.

 Co-Director: Eleanor Perry

Co-Director: Daniel Hay-Gordon

Performansçılar: ConnorScott, Harry Alexander, Edd Arnold

 Bilet Satış platformu: tiyatrolar.com

17 Eylül 2023 Pazar / Performans

FRINGE FESTİVALİ / PROJECT 2084 – ARIVVAL OF THE GOLDEN AGE

Süre:60 dk.
Yaş Sınırı: –

Bilet Fiyatları: Tam: 250 TL   İndirimli: 150 TL         Gençler Ayakta: 30 TL

 2084 Projesi, ‘EuropeanFestivalsFundforEmergingArtists’ desteği ve işbirliği ile Macar sanatçı MatyasMarofka tarafından yaratılan katılımlı bir performans projesi.

2084 projesi, Türkiye’den bir açık çağrı sonucunda seçilecek yaklaşık 10 katılımcı ile 6 gün boyunca ”Altın Çağın Gelişi” adlı bir tiyatro oyunu üzerinde çalışacak. Yapım, MatyasMarofka’nın yazdığı ve yönettiği palyaço, fiziksel ve görsel tiyatro öğelerini birleştiren sözsüz, harekete dayalı bir performans olarak tasalanacak. Gösteri, insanlığın kurgusal, ütopik ve sembolik bir hikayesini anlatacak ve küresel ısınmanın ve buna bağlı tehditlerin bugünümüzü ve geleceğimizi nasıl etkilediğini göstererek, iklim değişikliğinin mevcut zorluklarına tepki vermeye çalışacak.

Proje EFFEA residency açık çağrısı sonucunda sanatçı MátyásMarofka İstanbul Fringe Festival, Winterwerft Festival ve BRAMAT Festival ile ortaklaşa tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

Bilet Satış platformu: tiyatrolar.com

19 Eylül 2023 Salı / Atölye

İSTANBUL FRINGE FESTİVALİ / MIHIR GROVER (INDIA) İLE BOLLYWOOD DANSLARI ATÖLYESİ

Eğitmen: MihirGrover

Saat: 10:00

Süre: 120 dk.
Yaş Sınırı: –

Bilet Fiyatları:Tam: 250 TL     İndirimli: 150 TL

Bollywood filmlerindeki dansları deneyebileceğiniz bir atölye. Bolca jhatka ve thumkayla birlikte aşırı dramatik yüz ifadeleri takınarak tam bir bollywoodlu olabilirsiniz. Yüksek enerjili, bol hareketli ve çok eğlenceli bir atölye sizi bekliyor. Bütün dramalarınızla gelebilirsiniz.

*Atölye dili İngilizce olacaktır.

Bilet Satış platformu: tiyatrolar.com

19-20 Eylül 2023  / Dans Tiyatrosu

FRINGE FESTİVALİ /HANSEL & GRETEL ALTERATION

Saat: 20:30

Süre: 50 dk.
Yaş Sınırı: –

Bilet Fiyatları: Tam: 250 TL   İndirimli: 150 TL         Gençler Ayakta: 30 TL

Grimm masalının anlatı yapısını değiştiren çalışma, “sıvı aile” kavramına ve bunun yetişkinler ile ergenler arasında yol açtığı görece zorluklara odaklanıyor. Üç dansçı, geçmiş diyalogların seslerinin flashback gibi geldiği soğuk ve minimal bir ortamı canlandırıyor. Bu sesler, aile ilişkileri değişirken tüm eserin dramaturjik çizgisini destekliyor. Ebeveyn ve çocuk rolleri, netlik getirmek yerine uzun bir çatışma ve ayrılık geçmişini etkileyen yinelenen bir bireycilik tarafından güçlü bir şekilde manipüle edilir.
VIDAVÈ, Milano’da yaşayan dansçı ve genç koreograflar Noemi Dalla Vecchia (1997) ve MatteoVignali’nin (1993) koreografik projesi olarak 2020 yılında doğdu. Çalışmaları İtalya’daki genç yazarlar için en büyük ağ olan Network AnticorpiXL’den seçildi, çok sayıda İtalyan ve Avrupa festivalinde sunuldu, ADEB Udine 2021, TheodorRawyler 2021’de mansiyon, ProspettivaDanzaTeatro 2021, Linkage Koreografi Yarışması 2022, SoloTanz Festivali 2023’e katılım, Residanza 2023 ulusal ödülü gibi önemli ödüller aldı.

Bu gösteri İstanbul İtalyan Kültür Merkezi iş birliğiyle sergilenecektir.

Yapım: DANCEHAUSpiù, ScenarioPubblico ve AssociationInsiemeArte’nin

desteğiyle

Koreografi: VIDAVÈ

Sanatçılar: FabioCavallo, Noemi Dalla Vecchia, ChiaraMocci, MatteoVignali

Müzik: Noto, Sakamoto, Stimming, Lambert, DuvalTimothy, RosieLowe, Ö aka

Nomak, H. Hunt

Ses kompozisyonu: MatteoVignali

Kostümler: FrancescaMessori

Gölgeler: Grimm İkizleri (AyumiMakita& Barbara Lachi) Senografi: VIDAVÈ

Işık tasarımı: MatteoBittante

 Bilet Satış platformu: tiyatrolar.com

21 Eylül 2023 Perşembe / Performans

FRINGE FESTİVALİ / BIRTH PREPARATION COURSE

Saat: 20:30

Süre: 50 dk.
Yaş Sınırı: –

Bilet Fiyatları: Tam: 250 TL   İndirimli: 150 TL         Gençler Ayakta: 30 TL

BirthPreparation Course, uzayın derinliklerinde gelecekteki bir tür tarafından insan üremesi üzerine verilen intergalaktik ve interaktif bir derstir. Dünyanın dört bir yanındaki doğuma hazırlık kurslarında ebeler ve doğum koçları tarafından öğretilen materyallerden yararlanan gösteri, her bir insanın nasıl meydana geldiği hakkında bilgi aktarmak için metin, hareket, müzik, sahne ve izleyici katılımını kullanır. Ders, gizemli, çoğu zaman saklı ve temel bir organ olan plasentaya vurgu yapar.
*Performans İngilizce olarak gerçekleştirilmektedir.
OriLenkinski Tel Aviv’de yaşayan bir dansçı, oyuncu, koreograf ve gazetecidir. Sahnede, internette ya da kâğıt üzerinde yaptığı çalışmalar, kelimeler ve hareket arasındaki bağlantıyı keşfetmeye adanmıştır. Ori bir dansçı olarak ABD, Avrupa ve İsrail’de bağımsız koreograflarla çalıştı. Eserleri arasında ThePainting, Portrait #2, TheSuit, Help Desk, BirthPreparationCourse’un yanı sıra Carriage ve Expecting adlı dans filmleri yer almaktadır. Yakın zamanda 2022 Akko Uluslararası Fringe Tiyatro Festivali’nde En İyi Gösteri ödülünü kazanan NatalyZukerman’ınBlueberry adlı oyununun ortak yaratıcısı ve hareket yönetmenidir.

Konsept, koreografi ve performans: OriLenkinski

Işık Tasarımı: NettaKoren

Sahne Tasarımı: Avidan Ben Giat

Sahne Yönetimi: Alina Zhutovsky

Müzik: WalterWanderley, MearaO’Reilly, Roisin Murphy, BrianEno, Techtronics,

Sonnymoon, Barbara Lewis

Bilet Satış platformu: tiyatrolar.com