Hakkımızda

alan Kadıköy

Kadıköy Belediyesi, İstanbul’un en önemli tiyatro atmosferine sahip Kadıköy’e yepyeni bir tiyatro binası kazandırmak için yola çıktı.

Kadıköy Tiyatrolar Platformu’nun ve farklı alanlardan tiyatrocuların görüş ve önerileri dikkate alınarak hazırlanan Alan Kadıköy, dünyadaki örnekleri dikkate alınarak projelendirildi.

Ülkemizde ve Avrupa kentlerinde bir çok sahnenin incelendiği bir süreç sonucu ortaya çıkan Alan Kadıköy, tiyatro sanatçıları ve tiyatro sahne ve ışık uzmanlarının katkısı bulunuyor.

Oyuncuların izleyicilerin ortasında performans sergileyecekleri meydan sahne sistemiyle yapılacak sahne, farklı seyir biçimleriyle 400’ün üzerinde izleyiciyi ağırlayabilecek. Günün her saati kültür-sanat atmosferi içinde olacak Alan Kadıköy, tiyatro, sergi, performans, konserlere ev sahipliği yapacak. İstanbul’un en önemli sanat merkezlerinden biri olacak.

Alan Sahne

Serbest Düzen ; 700+150 kişi kapasitelidir.
Klasik Sahne Düzeni; 220 kişi kapasitelidir.
Orta Sahne Düzeni; 276 kişi kapasitelidir.
Meydan Sahne Düzeni; 162 kişi kapasitelidir.
Arena Sahne Düzeni; 224 kişi kapasitelidir.

Alan Kadıköy
Alan Kadıköy
Alan Kadıköy
Alan Kadıköy
Alan Kadıköy
Alan Kadıköy
Alan Kadıköy
Alan Kadıköy
Alan Kadıköy
Alan Kadıköy

Teknik Altyapı

Alan Kadıköy
Alan Kadıköy

Alan Kadıköy

Alan Kadıköy, 2016 yılında Kadıköy Belediyesi’nin çağdaş bir kültür tesisi yapma isteği ile tasarım çalışmaları başlamış bir yapıdır. Yapı, tasarımının zamana yayıldığı ve temel ilkelerinin geniş bir katılımla belirlendiği bir sürecin ürünüdür. Projelendirme sürecinde belediye yetkilileri, tiyatro sanatçıları, danışmanlar ve proje ekibi arasında gerçekleştirilen toplantılar ertesinde mekânsal ve altyapısal özellikleri tanımlanmış bir tiyatro yapısıdır.

Tasarım sürecindeki ana yaklaşım, hem zaman içerisinde oluşabilecek her türlü değişime ve farklı taleplere kolaylıkla adapte olabilen esnek bir iç mekan düzenine ve buna eşlik eden güçlü bir altyapıya, hem de zamanın etkilerine karşı dirençli ve dayanıklı bir yapı kabuğuna sahip çağdaş bir kültür yapısı elde edilmesi olarak özetlenebilir. Bir anlamda tiyatro binası, dışarıda zamana karşı durabilen, içeride ise zamanla birlikte değişebilen bir karakter sergilemektedir.

Yapı zemin üzerinde ve altında üçer kattan oluşmaktadır. Zemin üzerinde; giriş terası ve kafenin yer aldığı kolonad, iki salon (bölünebilir salon ve kara kutu tiyatro salonu) ve bu salonlara hizmet veren bir yönde salon önü (giriş holü, fuayeler, tuvalet grupları, vb.), diğer yönde ise salon arkası (kulis, soyunma odaları, hazırlık odaları, depolar, vb.) olarak tanımlanabilecek dört ana bileşen yer almaktadır. Zemin katta, total olarak kullanılabilmesinin yanında hareketli katlanır paneller aracılığıyla farklı boyutlarda mahallere de bölünebilen çok amaçlı salon bulunmaktadır. Birinci katta ise yapının ana mekanı olarak tanımlayabileceğimiz çağdaş tiyatro salonu yer almaktadır. Zemin altında ise kapalı otopark, teknik mahaller, servis ve depo hacimleri bulunmaktadır. Salon arkası ile bodrum katlarda yer alan depo hacimlerini büyük hareketli bir yük platformu birbirine bağlamaktadır.

Yapının ana mekanı olan çağdaş tiyatro salonunun tasarımında, oyuncu-seyirci-mekan arasında kurulabilecek farklı olası ilişki biçimleri dikkate alınmıştır. Söz konusu ilişki biçimlerinin sınırlandırılmadan ve tüm potansiyelleri ile yatayda ve düşeyde ortaya çıkarılmasına imkan tanınması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; salon yönsüz kare biçiminde tanımlanmış, oyunculara salonun etrafında iki farklı kotta 360 derece dolaşım ve salona erişim imkanı veren mekânsal düzen önerilmiş, esnek kullanımı destekleyen hareketli koltuk düzeni ve çeperde konumlandırılan depolama hacimleri ile birlikte akustik, sahne mekaniği, ışık, ses ve görüntü konularında farklı seçeneklere bağlı olarak oluşturulmuş güçlü bir altyapısal sistem tesis edilmiştir.

Aktarılan özelliklerine bağlı olarak yapının, uzun süre birçok etkinlik kapsamında kesintisiz hizmet vereceği varsayılmış; uzun ömürlü ve kalıcı olması yönünde bir anlayış çerçevesinde yapı kabuğu ile ilgili malzeme kararları ve detay ilkeleri belirlenmiştir. Bu bağlamda dayanıklı ve bakım gerektirmeyen malzemelerden pres tuğla, titanyum çinko ve prekast beton tercih edilmiş ve detay çözümleri üretilmiştir.

Kadıköy Tiyatro (Alan Kadıköy) özetle, yerel yönetim tarafından üretilmiş, özellikle sahne sanatlarına ev sahipliği yapacak, sanatçılara özgürce teatral mekanı düzenleme imkanı veren ve altyapısal anlamda üst düzey donanıma sahip dayanıklı bir hangar yapısı olarak nitelenebilir.

PROJE KÜNYESİ

 • Proje Adı: Alan Kadıköy
 • Proje Yeri: Kadıköy, İstanbul
 • Proje Ofisi: BBMD | Bingöl Barka Mimarlık & Danışmanlık
 • Tasarım Ekibi: Özgür Bingöl, İlke Barka
 • Mimari Proje Ekibi: Merve Şen, Pınar Kılıç
 • İşveren*: Kadıköy Belediyesi
 • Ana Yüklenici: Yapı Grup İnşaat ve Güner Elektrik İnşaat
 • Statik Proje: Barka Mühendislik
 • Mekanik Proje: Meta Mühendislik
 • Elektrik Proje: Enproje Mühendislik
 • Ses-Işık-Görüntü: Atempo
 • Sahne Mekaniği: Gala Sahne
 • Akustik Projesi: Karakutu Akustik
 • Geoteknik Proje: Geostar Proje ve Danışmanlık
 • Proje Başlangıç Yılı: 2016
 • Proje Bitiş Yılı: 2018
 • İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
 • İnşaat Bitiş Yılı: 2020
 • Arsa Alanı (m2): 3880 m2
 • Toplam İnşaat Alanı (m2): 8291 m2

Binanın salon zemin katında bulunan ve yaklaşık 520 malana yayılı mekan, geniş ve çok amaçlı 6 bölünebilir salondan oluşuyor. Anadolu yakasında tüm disiplinleri kapsayan programlarıyla çağdaş sanat ‘’alan’’ı olmayı hedefliyor.

Sergi mekanı teknik alt yapısı için tıklayın

Binanın 2.katında yer alan 64 m2 alan içindeki prova ‘’alan’’ı profesyonel ses-ışık ve görüntüleme sistemleri ile atölye ‘’alan’’ı olarak da kullanılabilmektedir.

Binanın giriş ve 1. katında toplam 4 adet kadın / erkek  kulis ve hazırlık odaları bulunmaktadır.

Binanın bodrum katında toplam 78 araç kapasiteli 7/24 saat kullanılabilecek otopark ‘’alan’’ı yer almaktadır.

-Danışmanlar

Metin DENİZ
Lerzan PAMİR
Serdar BİLİŞ

-Mimar

BBMD | Bingöl Barka Mimarlık & Danışmanlık
Özgür BİNGÖL, İlke BARKA

-Katkıda bulunan kurum ve kişiler

Kadıköy Belediyesi Tak Ekibi
Bumerang Creative