ALAN KADIKÖY / KAYIP ADIMLAR

“Vedaların ve elvedaların, acı dolu öykülerin, kopuş kararlarının, muzaffer kaçışların mekânı. Sıcak gözyaşlarının, birleşen ellerin, acele yeminlerin, son gülüşlerin, asla unutulmayacak sözlerin ve ömürlük öpücüklerin mekânı… İşte karşınızda tren garı.”

Moliere ödüllü Fransız yazar DeniseBonal’in 1990’ların sonunda yazdığı Kayıp Adımlar oyunu, bu topraklara uyarlanarak ülkemizde ilk defa seyircisiyle buluşuyor.

“Kayıp Adımlar Salonu” Fransız mimarisinde garlar, adalet sarayları, meclis gibi kamusal binalarda bulunan, içinden geçildiğinde hedefe varılan holü tanımlar. Bekleyişin yarattığı zamansızlığı yansıtan ve dış dünyayla bir geçiş, bir eşik olan bu salon; aynı zamanda muhalefetin, kayıpların, seçil(e)meyenlerin de yeridir.

Oyunumuz, Alan Kadıköy’ün fuayesinden merdivenlerine tüm mekânı bir “Kayıp Adımlar Salonu”na çeviriyor. İzleyiciyi hayali bir tren garında; gidip dönenlerin ve dönmeyenlerin, kavuşup ayrılanların, zorla gönderilenlerin ve gidemeyip kalanların hikayesine tanık olmaya davet ediyor. Garın birbirine bağladığı insanlar, bazen kendilerine, bazen çok uzaklara çeşitli yolculuklara çıkıyorlar.

Hem yoğun bir göç aldığımız hem de çok fazla göç verdiğimiz bugünlerde gitmek ve kalmak, yolun kendisi ve attığımız ya da atamadığımız adımlar üzerine düşünmek için Türkiye’de zaman içinde şehrin ve yurttaşların hafızasından silinmiş olan “Tren Garı”nda buluşuyoruz.

Yazan: Denise Bonal

Çeviren: Damla Kellecioğlu

Yöneten: Zeynep Özden

Uyarlama: Bilge Çınar, Efe Eğilmez, Elif Sözer, Zeynep Özden

Dramaturgi – Hareket Tasarımı: Elif Sözer

Dekor: Deniz Saip

Kostüm: Eylül Candoğan

Işık: Yasin Gültepe

Müzik: Emil Tan Erten

Ses Tasarımı: Ozan Yılmaz

Video Tasarımı: Haluk Miraç Aykın

Yönetmen Yardımcısı: Bilge Çınar

Asistanlar: Tuğçe Semiz, Muhammet Emin Usta

İşaret Dili Eğitmeni: Damla Sezgin

Oynayanlar: Ayşe Tunaboylu, Başak Meşe, Basma Seiba, Berfin Ertan, Bilge Çınar, Bucan Ekin Şimşek, Gökçe Burcu Zümrüt, Mehmet Okuroğlu, Onur Camcı, Sedat Can Güvenç, Serpil Göral, Ulaş Akşit, Ali Mir Zercek, Muhammet Emin Usta, Tuğçe Semiz

Sesler: Tilbe Saran, Zeynep Er, Nazmi Karaman, Silan Alagöz, Barış Yalçınsoy, İlker Yiğen, Esra Amira, Elif Sözer, Liona Süzme, Diana Chilingaryan, S. Hebun Barış, Polytimi Zei, Haris Simyonidis, Nasiba Hamrayeva, Erdem Koriz, Vasilisa Yılmaz, Seyi Bankole, Flora Sapka, Dijar Sapka, Suat Kurtoğlu, Meri Biçim Chaban, Piroz Fermi, Leyla Engin, Şebnem Arslan, Müyesser Ergüler, Irmak Günal

Süre: 100 dk

Yaş sınırı: +13

Bilet Fiyatları: Tam: 200 TL Öğrenci: 100 TL

Nisan 17 @ 20:30
20:30 — 22:10 (1h 40′)

TARİHİ GEÇTİ

BUNU BEĞENDİN Mİ? PAYLAŞ!