Sound of Europe Festivali 2

Avrupa müziğinin yeni ve başarılı seslerinin Türkiye’den müzisyenlerle bir araya geldiği Sound of Europe Festivali, ikinci edisyonuyla müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 

Geçtiğimiz sene Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa Programı tarafından desteklenen Avrupa ağlarından EUNIC’in (Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri) İstanbul ve Ankara kümelerinin girişimi ve Kadıköy ile Çankaya Belediyeleri’nin katılımı ile hayata geçirilen Sound of Europe Festivali bu sene 22, 23 ve 24 Eylül 2023’te İstanbul Alan Kadıköy, Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı ve İzmir Bostanlı Seyir Terası’nda bir kez daha müzikseverlerle buluşacak. Festival, 26 Eylül 2023’te de Hatay’ı ziyaret edecek.

 

Festivalde, 30’dan fazla konserde, Avrupa’dan ve Türkiye’den 70’i aşkın yabancı ve yerli sanatçı izleyicilerle beraber olacak. Festivale katılım ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

SOUND OF EUROPE FESTİVALİ SANATÇI LİSTESİ

 

İstanbul

22 Eylül 2023 Cuma

12.00-13.30

Alan Kadıköy

“Mara Aranda ile Sefarad müziği”

 

Atölye İçeriği

Sefarad şarkılarına giriş; dörtlükler, baladlar ve cantiga’lar. Türün ortaya çıkışı; Pan-Hispanik dünyada yaygınlaşması ve günümüzdeki varlığı. Kökleri eski İspanyol balad’larına dayanan bu tür, Sefarad nüfusunun Yarımada’dan ayrılışıyla farklı coğrafyalara yayılır: Fas, Bulgaristan, eski Yugoslavya, Yunanistan ve Türkiye.-ve bütün farklılıklarına rağmen ortak bir paydada buluşup, dinleyicilerine büyüleyici bir ritim ve melodi çeşitliliği sunar.

 

22 Eylül Cuma 19.00 – Alan Kadıköy

 

Mara Aranda feat. Tarık Aslan – İspanya

İspanya Büyükelçiliği Ankara

Sefarad müziğinin en tanınmış isimlerinden Mara Aranda, parçalarını dinleyenleri Sefarad halkının günlük yaşamına, kutlamalarına ve şölenlerine ortak etmek istercesine samimi bir tavır sergiliyor. Nesilden nesile aktarılan melodiler ve ritimler, Mara Aranda’nın parçalarında hayat buluyor, kültürel bir ortaklıkta buluşuyor. Arap-Endülüs, Hristiyan ve Yahudi geleneğinin müzikal zenginliği Aranda ile sahneye taşınıyor. Bu konser özelinde usta davulcu ve perküsyonist Tarık Aslan, Sefarad müziğinin yegâne isimlerinden Mara Aranda’ya sahnede konuk olacak.

 

22 Eylül Cuma 20.00 – Alan Kadıköy

 

Effetto Carsico Trio – İtalya

İtalyan Kültür Merkezi İstanbul, İtalya Büyükelçiliği Ankara, İtalya Konsolosluğu İzmir

Abbey Town Caz Orkestrası’nda geçirdiği 10 seneyi aşkın tecrübesini melodiye ağırlık verdiği düzenlemelerinde kullanan usta müzisyen Mirko Cisilino’nun, tenor saksafon ve klarnette Filippo Orefice ve davulda Marco D’Orlando ile bir araya gelerek oluşturduğu projesi Effetto Carsico Trio, parçalarında yer yer rock ve pop rock’a eğiliyor. Melodi tamamen ön plandayken vurmalılar ve saksafon ona eşlik ediyor.

 

22 Eylül Cuma 21.00 – (feat. Moe Joe) – Alan Kadıköy

 

Sarp Keskiner & Jan Mittendorp Duo – Hollanda

Hollanda Büyükelçiliği Ankara, Hollanda Başkonsolosluğu İstanbul

2014’ten bu yana çeşitli değişim programları esasında müzikal birlikteliğini sürdüren ve Türkiye’de turneler düzenleyen, 2020’den bu yana Hollanda’da faaliyet gösteren Bone Union Records etiketiyle Türkiye’den blues temelli yapımlar yayımlayan ikili, yerel grupları ağırladığı konserlerinde kentli blues’un çeşitli formlarından yola çıkan, elektronik müziğe uzanan performanslar sergiliyor. İkili, Sound of Europe performanslarında İstanbul’dan MOE JOE, İzmir’den The Old Ramblers gruplarını konuk ediyor.

 

22 Eylül Cuma 22.00 – Alan Kadıköy

 

Deli Teli – Fransa

Institut Français – İstanbul

2019’da bir araya gelen dört müzisyenin projesi olarak başlayan Deli Teli, rock’n’roll ve geleneksel Tsifteteli’den (çiftetelli) ilham alarak Marsilya’dan tüm dünyaya güçlü elektrikli buzuki (Yunan lavtası) ve Farfisa orgunun kendine özgü sesini duyuruyor.  60’ların sonu ve 70’lerin başındaki Tsifteteli/Laïko teklilerinden esinlenen ekip, bir zamanların unutulmuş hitlerini seslendirirken, bir yandan da repertuarlarını geliştirerek kendi tarzlarını oluşturuyor.

 

23 Eylül Cumartesi 20.00 – Alan Kadıköy

 

Sunkissed Child – İngiltere

British Council – İstanbul, Ankara, İzmir

Lübnan kökenli İngiliz sanatçı Yasmina, nam-ı diğer Sunkissed Child, müziği ve büyüleyici şarkı sözleriyle kültürlerin, dillerin ve türlerin bir karışımı aracılığıyla kendinden ve hayat hikayesinden parçalar paylaşıyor. Neo-soul, R’n’B, hip-hop ve cazın yanı sıra Lübnan ve Orta Doğu kültürlerinden de etkilenen Yasmina ve İngiltere’nin yükselen müzisyenlerinden oluşan grubu Sunkissed Child, performanslarında her zaman duyguları, hikaye anlatımını ve enerjiyi öne çıkaran bir şov sergiliyor.

 

23 Eylül Cumartesi 21.00 – Alan Kadıköy

 

Tuhaf – Danimarka

Danimarka Kültür Enstitüsü

Danimarkalı Türk psych rock grubu Tuhaf, vokallerde Berrin Bas, gitarda Kristian Haarløv, basta Mathias Findalen, tuşlularda Mads Bendsen ve davulda Rune Lohse’den oluşuyor. Anadolu halk müziği, indie rock, free-jazz, Danimarka şarkıları ve ABD roots rock gibi türlere odaklanan Tuhaf, farklı müzisyenlerin ve farklı tarzların bir bütünü olarak dinleyicilerle buluşuyor. İstanbul’a yaptıkları bir ziyaret sonrasında kurulan grup, 2019’da çıkardıkları ilk albümleri sonrasında Avrupa’da bir seri konser düzenledi ve müzikseverlerin favorileri arasına eklendi. Türk şarkı söyleme geleneğini Danimarka şarkılarına adapte eden Tuhaf, beş kişilik dev kadrosu ve farklı türlere uzanan müzikleriyle Türkiye’deki dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

 

23 Eylül Cumartesi 22.00 – Alan Kadıköy

 

Candlelight Ficus – Avusturya

Avusturya Kültür Ofisi İstanbul, Avusturya Büyükelçiliği Ankara

Avusturyalı funk-pop grubu Candlelight Ficus, ilhamını Prince, Paul Simon, Jacob Collier, Michael Jackson, Parcels gibi müzisyen ve gruplardan alıyor. Sürükleyici ve daha ilk dinleyişte akıllara kazınan pop melodileri ve arkaik soul öğeleri ile repertuarını daima geliştiren bir projeye dönüşen Candlelight Ficus, dinleyenlerin ayaklarını yerden kesecek kadar enerjik bir performans vadediyor.

 

24 Eylül Pazar 20.00 – Alan Kadıköy

 

Martin Brunner feat. Coşkun Karademir – Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İstanbul

Besteci, piyanist ve klavyeci Martin Brunner, bugüne kadar beş stüdyo albümü altına imzasını atmış bir müzisyen. Aynı zamanda klasik oda müziği bestecisi olarak da tanınan Brunner, piyano trio, yaylı dörtlüsü ile septet, rock gitar ile caz-rock gibi çok çeşitli müzik türünü harmanlıyor. Piyano ve klavye sanatçısı olarak Çek caz sahnesinin en önemli müzisyenleriyle işbirliği yapan Brunner, kendi kuşağının seçkin bestecileri arasında yer alıyor. Brunner, Sound of Europe Festivali kapsamında solo piyano projesiyle müzikseverlerle buluşacak. Bu konserde bağlama ve kopuzun Türkiye’deki usta ismi Coşkun Karademir, çok yönlü müzik anlayışıyla dinleyen herkesi büyüleyen, piyano ve klavye sanatçısı Martin Brunner’le aynı sahneyi paylaşacak.

 

 

24 Eylül Pazar 21.00 – Alan Kadıköy

 

Chefket – Almanya

Goethe Institut – İstanbul, Ankara, İzmir

Chefket güçlü mesajlı şarkıları, 7’den 70’e kadar herkese dokunan sözleri ve akıllarda kalan sesleri ile dikkat çekiyor. Chefket’in performansları coğrafya farketmeksizin dinleyiciyi hipnotize eden bir enerji ve güce sahip oluşuyla da kulaktan kulağa dolaşıyor. 50 Cent, Marteria, Clueso ve SamyDeluxe gibi efsanelerle aynı sahneyi paylaşan; Farhot ve Dexter gibi ünlü prodüktörlerin ritimleri üzerinde rap ve şarkı söyleyen; Majan ve Kalim gibi yeni nesil kahramanlarla işbirliği yapan Chefket, rap ve şarkıcılığın yanı sıra blues ve soul unsurlarını birleştirerek benzersiz bir müzikal çok yönlülük sergiliyor.