ISTANBUL CONNECTION

İstanbul Connection sergisinde Berlin ve İstanbul’dan fotoğrafçıların resimleri yer alıyor. 2022 yazında Berlin Photocentrum’dan bir grup fotoğrafçı Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nden bir grupla birlikteİstanbul’un çeşitli semtlerini gezdiler. Birlikte kentin Avrupa yakasında ‘Han’ olarak adlandırılan eski pazar yerlerindeki atölyelerde ve köklü bir değişim geçirmekte olan Kadıköy’ün Yeldeğirmeni Mahallesi’ nde zanaatkarları ve sanatçıları ziyaret ettiler. Sokakta insanlarla tanışarak konutları ziyaret ettiler.Yüksek binaların ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu semtleri, iç mekanları ve sokakları fotoğrafladılar.

Resimler kent yaşamının çeşitli yönlerini yansıtmaktadır. Bir yanda ortadan kaybolma tehlikesi yaşayan ve Almanya’da neredeyse artık var olmayan geleneksel zanaat işletmeleri. Öte yanda dönüşüm süreçlerinde gelişme fırsatları ve yaratıcı bir ortam bulan sanatçılar ve zanaatkarlar.

Bunların yanısıra fotoğraflar kentin tarihi semtlerini çevreleyen  bölgeleri ve İstanbul’da şaşırtıcı bir ölçekte hızla büyüyen ve yepyeni bir şehir gerçekliği yaratan modern yerleşim bölgeleri ve alışveriş merkezlerini gösteriyor.

Klaus W. Eisenlohr’un söylediği gibi, fotoğraflar uzun bir tanışıklığın sonucu değil. Tasvir edilen kişi ile fotoğrafçı arasında kısa bir karşılaşmanın ve bir anın ifadesidir. Kısmen sadece çeviri yoluyla mümkün olan, kısmen de sadece dil engellerini aşan anlayış parçaları aracılığıyla.

Levent Karaoğlu ve İstanbul fotoğrafçıları ile işbirliği ve ortak proje olmadan bunlar mümkün olmazdı. Levent Karaoğlu’na göre kent manzaraları sadece Berlinli fotoğrafçılar için bir deneyim değildi. Boğaziçi metropolünün bu çok katmanlı ve dinamik yapısı, ayni ortamda beraber çalıştıkları İstanbullu fotoğrafçılara da benzer bir deneyimi yaşattı

Farklı kültürlerden ve geçmişlerden gelen Berlinli ve İstanbullu fotoğrafçılar, farklı kişiliklere sahip olsalar da ortak bir kaygıyı paylaşıyorlar. Ortak noktaları gündelikteki bilinmeyene bakmak ve onu sanatsal bir şekilde kaydetmek.

 

2012 yılındanberi devam eden fotoğraf projeleri İstanbul / Kadıköy- Berlin / Friedrichshain-Kreuzberg ilçeleri arasındaki ortaklığa destek veren ‘Kardeş Kent Derneği Kadıköy e.V’ , Friedrichshain-Kreuzberg Halk Eğitim Merkezi ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi – Fotoğraf Atölyesi işbirliği çerçevesinde gerçekleşiyor.