XX. YÜZYILIN 20 MODERN TÜRK SANATÇISI 2021 PAPKO / ÖNER KOCABEYOĞLU KOLEKSİYONU

Kadıköy Belediyesi’nin yeni kültür sanat mekânı Alan Kadıköy, kapılarını açmaya hazırlanıyor. Alan Kadıköy, üst düzey teknik donanımı ve farklı etkinliklere uyarlanabilen “black box” sahnesi ve Kadıköy’de uzun zamandır eksikliği hissedilen kapalı sergileme alanı ile Anadolu yakasının öne çıkan kültür sanat mekanlarından biri olmayı hedefliyor. Alan Kadıköy bu iddiasıyla uyumlu olarak galerisinin kapılarını “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021 – PAPKO / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu” adı ile 17 Aralık’ta açılan sergi yoğun ilgi nedeniyle 31 Mayıs 2022 tarihine kadar uzatılmıştır.

Sergi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Değerli misafirlerimiz,

Sergi Ziyaret Saatleri;
Pazartesi hariç haftanın her günü saat 10.30-20.30 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilir.

Sergi mekanına ziyaretçiler yığılmaya neden olmayacak sayıda alınmaktadır. 

Ziyaretçilerin sergi alanında  içecek ve yiyecek tüketmesine izin verilmemektedir.

Sergi mekanına girmeden önce uygun şekilde maske takılmalı. Serginin içinde ve bölümlerinde maske çıkarılmamalıdır.

Sergi alanında sergilenen yapıtlara dokunulmamalıdır.

Sergi mekanı 7/24 kameralar tarafından izlenmektedir.

XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021

“XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı” sergisinin ilki Ferit Edgü küratörlüğünde, 2011’de Santral İstanbul’da erçekleşmişti. 10 yıl sonra devamı niteliğinde, 433 eser arasından 182 eserin Metin Deniz tarafından bir araya getirildiği sergi, 17 Aralık 2021 – 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında Alan Kadıköy’de sanatseverlerle buluşuyor. İstanbul’un Anadolu yakasında bugüne kadar düzenlenmiş en kapsamlı sergide sanatseverler resim ve heykelleri görmenin yanı sıra konuşma programları, rehberli turlar ve ayrıca çocuklar için atölyelerin de dahil olduğu etkinliklere katılabilecekler. Alan Kadıköy, sergi kapsamında Türk resim tarihinin Abidin Dino, Adnan Çoker, Albert Bitran, Ara Güler, Avni Arbaş, Burhan Doğançay, Fahrelnissa Zeid, Ferruh Başağa, Fikret Mualla, Hakkı Anlı, Komet, Mehmet Güleryüz, Mübin Orhon, Nejat Melih Devrim, Ömer Uluç, Selim Turan ve Yüksel Arslan gibi büyük ustalarının resimlerine ve İlhan Koman, Koray Ariş ve Seyhun Topuz gibi heykel sanatımızın dünyaya mal olmuş isimlerinin yapıtlarına ev sahipliği yapıyor.

Paris Ekolü: Çağdaş Türk Sanatının Dönüm Noktası II. Dünya Savaşı sonrasında 1945-1960 yılları arasındaki dönem, uluslararası sanat tarih araştırmalarında bir tür milat olarak kabul edilir. Paris Ekolü olarak anılan bu yıllar aynı zamanda Türkiye sanat tarihinde yepyeni bir sürecin başladığı bir dönemdir. Bu dönemde Paris’te yaşayan Türk ressamları Paris Ekolü çatısı altında, bu sürecin merkezinde yer aldılar.

Türkiye resim tarihinde Batı resmiyle sanatsal ve entelektüel olarak güçlü bağlar kurulan ve eşzamanlı bir çizgide eserler üretilen önemli bir evresine dahil olan bu sanatçıları bir araya getiren “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021”, rengin, lekenin, kompozisyonun ve formun duyumsanabilir nitelikleriyle donanmış yüzeylerde Paris Ekolü’yle temas etmiş ve modern sanat tarihine iz bırakmış sanatçılara yeniden bakıyor.

PAPKO / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu

19 yıl önce müzayededen satın aldığı bir Selim Turan tablosu ile sanat serüveni başlayan Öner Kocabeyoğlu, yoğun olarak Paris Ekolü ile ilgilendi ve bu dönemden eserler topladı. 2009 yılı sonlarında koleksiyonun yönetimi ve özellikle günümüz sanatçılarından olmak üzere farklı uluslararası sanatçıların yeni alımlardan oluşan bir seçkiyi meraklılarıyla paylaşabilmek amacıyla, daha önce Fahr-el-Nissa Zeid’in 1940’lı yıllarda ikinci katında ilk sergisini açtığı Ralli Apartmanı’nında Papko Art Collection’ı açtı. Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu modern, çağdaş ve yükselen sanatçıların önemli eserlerine yer veren en önemli koleksiyonlardan biri olma özelliğine sahiptir. 100’den fazla sanatçının 1500’ü aşkın eserinin yer aldığı koleksiyon, araştırma, yayınlar ve küratöryal sergiler ile sanatseverlerle paylaşılmaktadır. Kurumsal işbirlikleri çerçevesinde de koleksiyondan ulusal ve uluslararası birçok müze ve kuruma sergilenmek üzere ödünç eser verilmektedir. Başlangıcında Türkiyeli Paris Ekolü sanatçılarına odaklanan koleksiyon, 20. yüzyıl Modern Sanatı, 1960 sonrası Çağdaş Sanatı, yeni kuşak genç sanatçılar ile dünya çapında önemli yabancı çağdaş sanatçılara ait yapıtlarla zenginleşerek gelişmeye devam etmektedir. Koleksiyondaki eserlerden derlenen karma sergi kurguları devam ederken, Öner Kocabeyoğlu aynı zamanda ulusal ve uluslararası birçok müzeye koleksiyondan sergilenmek üzere ödünç eser vermektedir.

Aralık 17 @ 10:30
10:30 — 20:30 (10h)

Ücretsiz

BUNU BEĞENDİN Mİ? PAYLAŞ!