KADIKÖY EMEK TİYATROSU / ÖLÜMÜN TERSİ ARZUDUR

Ölümün Tersi Arzudur oyunu Tennessee Williams’ın ülkemizde de “Arzu Tramvayı” ya da “İhtiras Tramvayı” adıyla sıklıkla sahnelenen “A Streetcar Named Desire” oyunundan yola çıkılarak kaleme alınmıştır.

Oyun günümüz Berlin’inde genellikle Türkiye’den göçenlerin yaşadığı Kreuzberg’ de Türkçe tiyatro yapan bir ekibin prova salonu olarak da kullandıkları evlerinde geçer. Alternatif bir Macbeth sergilemek için provalarına devam eden ekip bir yandan Foucault  felsefesi üzerinden iktidar, erk ve ötekileştirme kavramlarını tartışırlarken bir anda İstanbul’dan gelip kapıya dikilen sürpriz bir akraba bütün düzenlerini alt üst eder. Berlin’e temelli yerleşmek için gelen bu akraba istemeden de olsa artık ortak hayatlarının bir parçası olacaktır.

Aynı ortak alanda yaşamak zorunda kalan karakterlerimizin her an daha da derinleşen farklılıkları birbirleriyle çatışmalarına yol açar. Oysa her ne kadar farklı gibi görünseler de “Öteki” olmanın ortak paydasında ortak deneyimlere sahiptirler. Hal böyleyken, kültürel, sınıfsal, etnik ya da cinsiyet kimlikleri üzerinden yaşadıkları çatışkılarda bir uzlaşma sağlayabilecekler midir, yoksa onları prova ettikleri Macbeth‘ teki gibi kanlı bir son mu beklemektedir?

YAZAN ve YÖNETEN:

ENGİN ALKAN

*Tennessee Williams’ın “A Streetcar Named Desire” oyunundan esinlenilerek kaleme alınmıştır.

OYUNCULAR:

Engin Alkan

Pınar Yıldırım

Murat Göçmez

Sinan Çatıkkaş

Dekor ve ışık Tasarım:

Cem Yılmazer

Dekor Uygulama:

Serkan Kavurt

Yönetmen Yardımcıları:

Oya Kaptanoğlu

Gökhan Doğrusoy

Teknik Uygulama:

Can Kılınç

Yusufcan Piyade

ASİSTANLAR:

Alper Bayraktutar

Ulaş Bülbül

Öykü Çakıl

Genel Koordinatör:

Gamze Bayraktaroğlu

Afiş Tasarım:

Baran Gül

Süre: 120 dk / 2 perde

Yaş Sınırı: 16+

Bilet Fiyatları : Tam: 300 TL Öğrenci: 200 TL Gençler Ayakta: 30 TL

Aralık 26 @ 20:30
20:30 — 22:30 (2h)

BİLET AL

BUNU BEĞENDİN Mİ? PAYLAŞ!