IKSV TİYATRO FESTİVALİ / TİYATRO PERA / SEN HAMLET DEĞİLSİN

Hamlet, Ophelia, Gertrude; Taylan, Lerzan, Leyla… Dört yüzyılda değişenler, aynı kalanlar

Usta tiyatrocu Nesrin KazankayaSen Hamlet Değilsin’de Shakespeare’in ünlü trajedisindeki karakterler ve aralarındaki ilişkilerle paralellikler kurarak karavanda yaşayan bir anne, oğul ve kızının hikâyesi üzerinden günümüz sosyoekonomik koşullarının yarattığı bunalımlara eğiliyor.

Anne Leyla, ’68 kuşağından, hippi felsefesini içselleştirmiş, ona uygun yaşayan, seramik yaparak geçinebilecekleri hayalini kuran, aykırı bir kimlik. Oğlu Taylan oyunculuk okulu mezunu, garsonluk yaparak evin sorumluluğunu üstlenmiş ve Hamlet tiratlarıyla sürekli seçmelere giren bir genç. Kızı Lerzan ise üniversitede matematik son sınıfı öğrencisi, üstün zekâlı, dünyada henüz çözülmemiş matematik problemlerinden birinin çözümü aşamasında ama sosyal ilişkilerde sorunlu. Küçük benzerlikler taşısa da Hamlet’teki olay örgüsünü takip etmeyen oyunda, pek çok olayın tetikleyicisi ise özellikle anne oğul arasındaki sevgi-nefret ilişkisi.

Müzik ve absürt güldürü öğeleriyle bezeli; Hamlet’ten tiratları da çağdaş bir perspektife yerleştiren oyun, yer yer izleyicilerin de katılacağı bir diyalog ortamı yaratıyor.

Yazar, yönetmen, çevirmen, oyuncu ve tiyatro eğitmeni kimlikleriyle 1980’lerden bu yana ülkemiz tiyatrosuna son derece değerli katkıları olan Nesrin Kazankaya, 2001’de kurduğu ve sanat direktörlüğünü üstlendiği Tiyatro Pera ile festivale konuk oluyor.

Yazan, Yöneten:Nesrin Kazankaya

Dramaturji:Şafak Eruyar

Yönetmen Yardımcısı:Barış Yalçınsoy

Dekor Tasarımı:Sabahattin Özbakır

Işık Tasarımı:Önder Ay

Kostüm Tasarımı:Nilüfer Moayeri

Reji Asistanı:Liona Süzme

Oynayanlar:Nesrin Kazankaya, Barış Yalçınsoy, Rana Büyükyılmaz

Süre: 100 dk
Yaş Sınırı: +13

Bilet Fiyatları: Tam: 350 TL   Eczacıbaşı Genç Bilet: 10 TL

Kasım 8 @ 20:00
20:00 — 21:40 (1h 40′)

BİLET AL

BUNU BEĞENDİN Mİ? PAYLAŞ!