COMPANY RAU / DIDO

Vergilius’unAeneid ve ChristopherMarlowe’unKartaca Kraliçesi Dido eserlerinden ilhamla

Dansçı ve koreograf Korhan Başaran, dans tiyatrosu olarak yarattığı Dido’nun İstanbul prömiyeri ile karşımızda! Başaran, Romalı şair Virgil’inAeneid ve İngiliz yazar ChristopherMarlowe’unKartaca Kraliçesi Dido eserlerinden ilham alarak kurguladığı tek kişilik performansında seyirciyi dönüştürücü bir deneyimin tam kalbine götürüyor.

Antik tarihin iki önemli figürü olan Kraliçe Dido ve Truvalı Aeneas’ın ilişkisinden yola çıkarak kırık bir kalbin insana fiziksel ve ruhsal olarak yaşattıklarını anlatan performans, tutkusu ve sadakati yüzünden yavaşça ölüme sürüklenen Dido’nunAeneas’a duyduğu aşkın deliliğini yansıtıyor. Disiplinlerarası performans, Tolga Yayalar’ın sürprizlerle dolu ses tasarımı ve Ataman Girişken’in mekânı devamlı yenileyen görsel tasarımıyla seyirciyi zaman ve mekân algısına meydan okuyan bir hikâyeyi yaşamaya davet ediyor.

Başaran’ın 2012 yılında New York’taki BetweentheSea Festivali’nde sunduğu RAu fikrinden doğan CompanyRAu, kuruluşundan bu yana ürettiği uluslararası projelerle BAM Brooklyn, AlvinAiley Tiyatrosu, Zorlu PSM, CunninghamStudio, Baryshnikov Merkezi gibi mekânlarda izleyicilerle buluştu. Estetik arayışının temelini tecrübeden almakla birlikte, değişime açık olma, kırılganlıktan ve belirsizlikten korkmadan ilerleme düşüncelerini benimseyen RAu, çalışmalarına İstanbul’da devam ediyor.

Yazan: Korhan Başaran

Konsept, Yöneten, Koreografi: Korhan Başaran

Müzik: Tolga Yayalar

Görsel Tasarım: Ataman Girişken

Kostüm Tasarımı: Ümit Ünal Koleksiyonu

Sahne Tasarımı: +b612 Tasarım Stüdyosu

Performans: Korhan Başaran

Başlangıç Saati:  20:30

Süre: 60dk

Yaş Sınırı: 13+

Bilet Fiyatları: Tam: 150 TL Öğrenci: 75 TL Gençler Ayakta: 30 TL

Mart 30 @ 20:30
20:30 — 21:30 (1h)

BİLET AL

BUNU BEĞENDİN Mİ? PAYLAŞ!