BİR TATLI KUŞAĞI ÇAMUR

Festivalin “Bu İşte Bir Kadın Var” bölümündeki üç oyundan Bir Tatlı Kaşığı Çamur, 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde düzenlenen oyun yazarlığı atölyesinde okuması yapıldıktan tam sekiz yıl sonra prömiyerini yine festivalde yapıyor.

Kırklı yaşlarında mutfağa hapsolmuş bir kadın, bize yaptığı yemeklerden, kocasından, babaannesinden, çocukluğundan, çocukluk aşkından bahsediyor. Elif Candan’ın toplumsal cinsiyet üzerine yürüttüğü akademik araştırmalar sonucunda kaleme aldığı ve Pınar Akkuzu’nun yönetmenliğini üstlendiği Bir Tatlı Kaşığı Çamur, tek bir kadının ağzından dökülüyor gibi görünse de aslında bütün kadınların ortak hikayesi, dili, hissi, ifadesi… Oyunun dünyası da tam bu ortak paydadan beslenerek hayat buluyor. Metnin de yardımıyla oyuncular, fiziksel tiyatro teknikleri ile performatif oyunculuk ve çağdaş dans olanaklarından faydalanarak, sözlerin ve bedenin hareket ve anlam olasılıklarını araştırıyor. Dekorun ve seyirciyle aralarındaki duvarın olmadığı boş bir alanda, uzamın ve oyunsu olanın peşine düşerek sahnede var oluyor, yine bu yollarla dinamik ve alternatif bir dil yaratmanın peşine düşüyorlar.

Bengisu İspir ve Cansu Canaslan’ın 2022 yılında kurdukları Nushu Tiyatro ile Gökhan Civan tarafından, genç sanatçılar ve tiyatrocularla birlikte bu toprakların insanlarının hikayelerini ve olgularını dünyayla paylaşma idealiyle 2020 yılında kurulan Echoes Sahne kolektifinin birlikte sahneledikleri oyunun yönetmeni ise Fiziksel Tiyatro Araştırmaları topluluğunun kurucuları arasında yer alan ve Şatonun Altında oyunundaki performansıyla tiyatroseverlerin büyük beğenisi topladığı gibi çeşitli ödüller de kazanmış olan Pınar Akkuzu.

BU İŞTE BİR KADIN VAR
“Bu İşte Bir Kadın Var” başlıklı bu temada İstanbul Tiyatro Festivali programında yer alan ve kadınlar tarafından üretilen oyunlar ve panellerin öne çıkarılması ve kadın üretiminin görünür kılınması hedefleniyor. Tema başlığı altında yer alan tüm oyunlar, Odeabank’ın tema sponsorluğunda seyirciye sunuluyor.

Yazan: Elif Candan

Yöneten: Pınar Akkuzu

Işık Tasarımı: Utku Kara

Kostüm Tasarımı: Hilal Polat

Oynayanlar: Bengisu İspir, Cansu Canaslan

Süre: 60 dk

Yaş Sınırı: +7

Bilet Fiyatları: 150  TL           Gençler Ayakta: 30 TL

Kasım 22 @ 20:00
20:00 — 21:00 (1h)

BİLET AL

BUNU BEĞENDİN Mİ? PAYLAŞ!